• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Czym się Pani zajmuje? Czym charakteryzuje się zajęcie wykonywane przez Panią?

Jestem emerytką zajmującą się szydełkowaniem i bibułkarstwem. Szydełkuję głównie aniołki, gwiazdki, bombki, grzybki oraz myszki. Jeśli chodzi o bibułkarstwo to skupiam się głównie na kwiatach: przebiśniegi, krokusy, żonkile, róże, słoneczniki, a także koszyczki z kwiatami, jubileuszowe kosze z róż oraz kwiaty, które przyozdabiają wielkanocne palmy. Moje prace są różnorodne. Staram się w każdej dziedzinie wykonywać ozdoby, które będą podkreślały piękno naszej limanowskiej tradycji, piękno limanowskiej kultury.

Czy wykonywana przez Panią praca zrodziła się z pasji? A może zajęcie to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie w Pani rodzinie?

Wykonywane przeze mnie prace zrodziły się z pasji oraz plastyki obrzędowej przekazanej mi przez rodziców, a także nade wszystko poszanowania naszej tradycji. Jestem zwolenniczką kultywowania regionalizmu, szanowania dawnych zwyczajów, obrzędów, tradycji. Wszystkie te elementy mają niepowtarzalny wydźwięk i charakter, który warto przekazywać młodszym pokoleniom.

Na kiedy przypadają początki Pani działalności?

W szkole podstawowej były zajęcia tzw. „prace ręczne”, wtedy śp. Pani Zofia Ryż nauczyła mnie szydełkować, obrabiać chusteczki i tak to wszystko kontynuuje do teraz .

Jak wyglądały początki Pani twórczości ludowej?

Zostałam gościnnie zaproszona do Stowarzyszenia „Nad Wyraz” w Krakowie i to właśnie wtedy poczułam, że jest to coś interesującego, coś dla mnie. Chciałam oddać się twórczości ludowej i kultywować piękno naszego regionu. Wiele technik bibułkarstwa oraz różne rodzaje szydełkowania staram się rozwijać po dziś dzień.

Co inspiruje Panią do działania w tej dziedzinie?

Wyjazdy na kiermasze, poznawanie nowych twórców ludowych, prowadzenie zajęć w Limanowskim Domu Kultury dla seniorów, przekazywanie swoich umiejętności w szkołach, bibliotekach czy w szpitalu w Prokocimiu z chorymi dziećmi. Wszystkie te działania są dla mnie ogromną inspiracją, motywują mnie do działania i pokazują, że moja twórczość ma pozytywny odzew wśród odbiorców.

Czy ma Pani pracownię, w której wykonuje daną pracę?

Moją pracownią jest moja izdebka.

Czy posiada Pani swoją stronę internetową związaną z Pani twórczością?

Niestety nie posiadam.

Czy prezentuje gdzieś Pani swoje wykonane dzieła? Może był to udział w różnego rodzaju pokazach bądź konkursach? A może bierze Pani udział w różnego rodzaju targach, kiermaszach czy jarmarkach?

Swoje dzieła prezentuję co roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Saczu, na Jarmarkach Anielskich na Rynku w Nowym Sączu, na Kiermaszach Świątecznych na Rynku w Krakowie, na przeglądach Kół Gospodyń Wiejskich. Współpracuję ze Stowarzyszeniem „Razem dla Regionu” oraz Lokalną Grupą Działania.

W grudniu 2016 roku brałam udział w Wystawie Twórczości Ludowej z terenu powiatu limanowskiego zorganizowaną przez w/w Stowarzyszenie.

Pragnę zaznaczyć, że moje umiejętności chcę przekazać młodemu pokoleniu, bo tradycja i nasze dziedzictwo jest w tym wszystkim najważniejsze.

 

 

RdR

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi