• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Czym się Pani zajmuje? Czym charakteryzuje się rękodzieło wykonywane przez Panią?

Zajmuję się wykonywaniem kwiatów z krepiny, robieniem palm wielkanocnych, a także wykonywaniem wieńców dożynkowych. Tej pasji poświęcam każdą wolną chwilę. Pochłaniam ją bez końca. Prace te sprawiają mi ogromną przyjemność i satysfakcję. Od kilku lat wykonuję wieńce dożynkowe, gdzie staram się uwidaczniać kulturę, tradycję naszego regionu. Wieńce za każdym razem mają inny kształt, charakter.

Zawsze staram się w maksymalnym stopniu wykorzystać wszystko to, czym matka natura nas obdarowuje. Dodatkowo robię palmy wielkanocne, do których wykonania wykorzystuję kwiaty z bibuły. Staram się wykonywać różnorodne kwiaty. Niezwykle istotne jest dobranie odpowiednich kolorów, z których zostaną wykonane kwiaty, a później liczy się technika.

Swoim rękodziełem przyozdabiam dom, ale także z uśmiechem na ustach obdarowuję innych swoimi pracami. Wykonuję także ozdoby na zamówienia.

Czy wykonywana przez Panią praca zrodziła się z pasji? Czy jest to raczej zawód wyuczony? A może zajęcie to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie w Pani rodzinie?

Rękodzieło jest moją pasją, nie jest zawodem wyuczonym. Zrobione przeze mnie produkty przynoszą mi ogromną radość. Niektóre z moich ozdób pochłaniają mnóstwo czasu i zaangażowania, ale patrząc na tzw. efekt końcowy z przekonaniem stwierdzam, że było warto.

Na kiedy przypadają początki Pani działalności?

Nie jestem w stanie podać dokładnej daty. U mnie rozwijało się to z czasem.

Jak wyglądały początki Pani twórczości ludowej?

Początki nie były najlepsze, raz było lepiej, a raz gorzej. Ale nie zrażałam się, gdyż umiejętności zdobywa się z czasem. Wiele razy podglądałam i wzorowałam się na pracach mojej Cioci - Stanisławy Oleksy. To właśnie Ciocia pokazała mi dawne techniki pracy. Lubię kiedy wspólnie siadamy i tworzymy coś pięknego i niepowtarzalnego.

Co inspiruje Panią do działania w tej dziedzinie?

Niezmiernie podobają mi się rzeczy wykonane ręcznie i to mnie w tym wszystkim inspiruje. To, że potrafię zrobić coś sama, coś nowego i ładnego.

Czy ma Pani pracownię, w której wykonuje daną pracę?

Nie mam swojej pracowni. Tworzę w zaciszu swojego domu.

Czy posiada Pani swoją stronę internetową związaną z Pani twórczością?

Niestety nie posiadam swojej strony internetowej, ale może w przyszłości kto wie…

Czy prezentuje gdzieś Pani swoje dzieła? Może bierze Pani udział w targach, kiermaszach czy jarmarkach?

Biorę udział w różnego typu kiermaszach organizowanych na terenie Gminy Limanowa, Powiatu Limanowskiego i Województwa Małopolskiego. W grudniu ubiegłego roku wzięłam także udział w Wystawie Twórczości Ludowej terenu powiatu limanowskiego, którego organizatorem było Stowarzyszenie „Razem dla Regionu”. Było to wspaniale doświadczenie i możliwość zaprezentowania mojej własnej twórczości.

RdR

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi