Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.  

14 czerwca 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Szczawie odbyło się XL spotkanie w ramach projektu pn. „Aktywność i doświadczenie seniorów dźwignią rozwoju społecznego” – IV edycja. Poprzez swoje działania Stowarzyszenie ma na celu integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, kultywowanie tradycji, historii, regionalizmu, jak również wspieranie aktywności osób starszych. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Pani Iwony Kuzak – Skarbnika Stowarzyszenia "Razem dla Regionu”, która przywitała wszystkich zebranych, a następnie pokrótce, razem z Panią Eweliną Król – Pracownikiem Stowarzyszenia, omówiła cele i zadania realizowane w ramach w/w projektu.

Zorganizowane spotkanie poświęcone było twórczyni ludowej – Pani Magdalenie Opyd, która opowiedziała pokrótce o sobie, o swoim fachu. Pani Magdalena wykonuje aniołki z masy solnej i zimnej porcelany. Robi również kwiaty z krepiny, a z prostych słoików i buteleczek tworzy flakoniki i świeczniki. W okresach świątecznych wykonuje ozdoby choinkowe i jajka wielkanocne. W wolnej chwili szkicuje.

Następnie odbyły się warsztaty artystyczno-plastyczno-manualne, na których to zebrani wykonywali przeróżne kwiaty z bibuły, krepiny, tworząc piękne bukieciki. Twórczyni ludowa zaprezentowała wiele rodzajów kwiatów, przedstawiła sposób ich wykonywania, a na koniec pokazała dzieciom jak robić ozdobne dzbanuszki na kwiaty z krepiny. Dzieci były zachwycone pomysłami Pani Magdy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na zorganizowane spotkanie. Dziękujemy także Pani Agacie Rokosz – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Szczawie. Swoje podziękowania kierujemy również na ręce Pani Magdaleny Opyd, za współpracę z naszym Stowarzyszeniem, wspaniałe przedstawienie swojego fachu, a przede wszystkim za kultywowanie regionalizmu.

W ramach spotkania zebrani otrzymali materiały edukacyjne związane z tematyką poruszaną na początku spotkania oraz gadżety Stowarzyszenia „Razem dla Regionu”.

RdR