Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.  

28 czerwca 2017 roku w miejscowości Konina odbyło się XLI spotkanie w ramach projektu pn. „Aktywność i doświadczenie seniorów dźwignią rozwoju społecznego” – IV edycja. Na spotkanie przybyły Panie z miejscowości Konina oraz dzieci. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Pani Iwony Kuzak – Skarbnika „Stowarzyszenia Razem dla Regionu”, która przywitała wszystkich zebranych, poczym pokrótce, wraz z Panią Eweliną Król, omówiła zadania realizowane w ramach w/w projektu, który na celu ma wspólną integrację wszystkich mieszkańców, likwidację barier dotyczących różnorodności pokoleń oraz zwiększenie kreowania postaw tolerancji i wzmocnienie wartości płynących z różnorodności życia. Projekt wspiera również aktywność osób starszych oraz integrację wewnątrz- i międzypokoleniową.

Spotkanie poświęcone było twórczyni ludowej z miejscowości Konina – Pani Józefie Hanula. Pani Józefa ubrana w strój ludowy, z uśmiechem na ustach opowiedziała o sobie, swojej twórczości, a więc haftowaniu regionalnych motywów na gorsetach i innych częściach garderoby, np. torebkach, koszulach, spodniach, bluzkach, sukienkach czy spódnicach zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Hafty na ubraniach charakteryzują się takimi cechami jak barwność, wielka fantazja w komponowaniu wzorów oraz staranność wykonania. Hafty ludowe najczęściej nie są wykonywane na wcześniej opracowanym projekcie wzoru, lecz haft powstaje bezpośrednio pod igłą i wykonana praca zależy tylko i wyłącznie od talentu i fantazji osoby wykonującej pracę haftowaną. Pani Józefa zaprezentowała także swoje prace, m.in. ozdoby z siana czy haft wykonany na ubraniach.

Następnie odbyły się warsztaty artystyczno-plastyczno-manualne, którym przewodniczyła Pani Józefa. Dzieci wykonywały ozdoby z siana – głównie króliczki. Pani Józefa w precyzyjny sposób pokazywała jak wykonywać każdy element, aby ozdoba powstała. Przy wykorzystaniu siana, nici i kleju na gorąco powstawały piękne króliczki, które następnie dzieci, przy pomocy starszych, przyozdabiały je cekinami, guziczkami, baziami, wstążkami czy innymi materiałami. Podczas spotkania panowała niezwykle rodzinna, przyjazna atmosfera. Pani Józefa wraz z domownikami, rodziną i znajomymi stworzyła wspaniałe warunki do pracy. Warsztaty odbyły się pod namiotami, na świeżym powietrzu, gdzie widoki na górzyste tereny zapierały dech w piersiach.

Podczas tworzenia ozdób z siana miała miejsce krótka prelekcja przeprowadzona przez Panią Iwonę i Panią Ewelinę nt. regionu, regionalizmu na terenie powiatu limanowskiego oraz regionalizmu w Małopolsce. Rozmowom nie było końca, dzieci były zaciekawione i pełne optymizmu w związku z przeprowadzanymi warsztatami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na spotkanie. A przede wszystkim swoje podziękowania kierujemy na ręce właśnie Pani Józefy Hanula, za współpracę z naszym Stowarzyszeniem, wspaniałe przedstawienie swojego fachu oraz za kultywowanie regionalizmu, a przede wszystkim za wspaniałe przyjęcie Pracowników Stowarzyszenia oraz stworzenie niepowtarzalnej ciepłej atmosfery. Spotkanie to miało niezwykle unikatowy charakter.

W ramach spotkania zebrani otrzymali materiały edukacyjne związane z tematyką poruszaną na początku spotkania oraz gadżety Stowarzyszenia „Razem dla Regionu”.

RdR