• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Stowarzyszenie „Razem dla Regionu” podczas realizacji projektu pn. „Małopolska to jest to!” wraz z ekipą filmową sporządziło materiał, który przedstawiał będzie Twórców Ludowych z terenu powiatu limanowskiego.

Twórca ludowy zajmuje się kultywowaniem tradycji danego regionu, skupiając się na tradycyjnym rzemiośle swoich korzeni. Warto pamiętasz, iż całokształt działalności artystycznej społeczności lokalnej, na ogół wiejskiej to sztuka ludowa, która jest niezwykle bogata na terenie powiatu limanowskiego.

Poniżej przedstawiamy pokrótce charakterystykę Twórców, których odwiedziliśmy na potrzeby realizacji w/w filmu:

Marzena Łacna to twórczyni ludowa z miejscowości Kasina Wielka (Gmina Mszana Dolna). Pani Marzena to bardzo otwarta, uśmiechnięta i energiczna kobieta zajmująca się rękodziełem. Jej pasją jest wyszywanie gorsetów ludowych koralikami i cekinami. Gorsety te są pięknie i misternie wykonane.

Stefania Gierczyk mieszkanka wsi Zasadne (Gmina Kamienica). Rękodzieło zawsze było i będzie zamiłowaniem Pani Stefani, która jest niezwykle utalentowana i lubi ,,spełniać się twórczo”. Jej pasją są kwiaty z bibuły, które barwnie przystrajają wieńce dożynkowe, palmy wielkanocne, a także stroiki i bukiety okazyjne.

Józefa Wierzycka mieszkanka wsi Zalesie (Gmina Kamienica) to niezwykła twórczyni ludowa. Koronka szydełkowa to jej wielka pasja. Wśród prac pojawiają się motywy świąteczne: bombki, gwiazdki, anioły, a także ozdoby wielkanocne: koszyczki na święconkę, koronkowe pisanki i inne ozdoby.

Józefa Hanula mieszka w miejscowości Konina (Gmina Niedźwiedź), a jej pasją jest rękodzieło. Pani Józefa jest znaną w okolicy twórczynią gorsetów. Haftuje także motywy regionalne na innych częściach garderoby np. torebkach, koszulach, spodniach, bluzkach, sukienkach czy spódnicach zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci

Leszek Lis pochodzi z Mordarki, jest twórcą „Kuźni Hefajstosa”. Zajmuje się kowalstwem artystycznym i usługowym, ślusarstwem czy metaloplastyką. Spawanie metali niezależnych i aluminium to także umiejętności Pana Leszka.

Zygmunt Kłosowski urodził się w Zakopanem w 1951 roku, w rodzinnej willi Cicha. Pochodzi ze znanej rodziny plastyków. Namalował wiele obrazów, a maluje głównie pejzaże, martwą naturę, jak i miniaturowe impresje. W ciągu dnia potrafi stworzyć ich kilka. Do sztalug zasiada bardzo wcześnie rano i maluje do późnego wieczoru. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i kolekcjach prywatnych w Danii, Francji, Niemczech i USA.

Marian Ślazyk urodził się w 1959 roku w Słopnicach w rodzinie wielodzietnej. Od najmłodszych lat interesował się sztuką. Jego twórczość podobna jest do dzieł Weissa, Cybisa, Cybis-Rudzkiej, Stanisławskiego, Hasiora i Wieczorka. Do tworzenia wykorzystuje różne inne materiały np. deski na których namalował już cykl aniołów i kotów. Z czasem zaczął także rzeźbić. Jego talent stał się niemal uniwersalny. Prace powstają bardzo szybko, praktycznie pod wpływem chwili, a znajdują się one zarówno w kolekcjach krajowych jak i zagranicznych.

Ignacy Gromala to znakomity kamienicki rzeźbiarz ludowy. W jego twórczości goszczą głównie elementy religijne, ale także regionalne. Rzeźbi on z drewna lipowego. Większość jego dzieł to rzeźby, chociaż zachwyt budzi także ilość płaskorzeźb. Chętnie udziela się na Dniach Gorczańskich, na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury robi wystawy.

Są to tylko podstawowe informacje o Twórcach ludowych powiatu limanowskiego. Do zapoznania się z większą ilością treści zapraszamy na stronę internetową stworzoną specjalnie na potrzeby projektu „Małopolska to jest to!” www.imalopolska.pl do zakładki „Regionalizm”. Znajdziecie tam Państwo nie tylko większą ilość informacji na temat poszczególnych Twórców, ale także zdjęcia wykonane przez ekipę Stowarzyszenia.

Serdecznie zapraszamy :)

RdR

Józefa Hanula

Józefa Hanula

Marzena Łacna

Marzena Łacna

Stefania Gierczyk

Stefania Gierczyk

Józefa Wierzycka

Józefa Wierzycka

Ignacy Gromala

Ignacy Gromala

Leszek Lis

Leszek Lis

Marian Ślazyk

Marian Ślazyk

Zygmunt Kłosowski

Zygmunt Kłosowski

 

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi