alt


Organizacja opp 1% - Stowarzyszenie Razem dla Regionu

Projekt wspófinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

W dniu 4 września 2015 roku Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” z Limanowej przeprowadziło kolejne prelekcje w ramach projektu pn. ,,Dbam o czyste powietrze”, które odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej. Projekt realizowany jest w ramach Programu Priorytetowego - edukacja ekologiczna współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Prelekcje dotyczyły skutków zanieczyszczeń powietrza oraz wykładu pn. ,,Zioła wokół nas". O zanieczyszczeniach powietrza mówiły Edyta Kolawa z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz Iwona Kuzak reprezentująca Stowarzyszenie Razem dla Regionu, zaś o ziołach niezastąpiona Pani Danuta Jeż – zielarka i pracownica Firmy Herbapol S.A., zakład produkcyjny w Bochni.

Spotkanie zostało podzielone na 2 części w pierwszej głos zabrały Pani Edyta i Pani Iwona, mówiły iż zanieczyszczenia powietrza to jedno z najważniejszych problemów ekologicznych współczesnego świata, które są ogromnym, globalnym zagrożeniem dla środowiska. W ich wyniku powstają takie zjawiska jak dziura ozonowa, kwaśne opady oraz efekt szklarniowy. Zanieczyszczenia powietrza to ogólnie zarówno gazowe, jak i pyłowe substancje znajdujące się w atmosferze. Do najbardziej toksycznych, a więc najbardziej niebezpiecznych, substancji, zanieczyszczających powietrze, należą: dwutlenek siarki, tlenki azotu, ozon oraz pyły. Związki te dostają się do atmosfery głównie w wyniku emisji spalin z pojazdów i elektrociepłowni, oraz zakładów przemysłowych, chemicznych, z rafinerii, z zakładów odlewniczych, cementowni, składowisk odpadów i surowców.

Jednym z najważniejszych efektów skażenia powietrza są kwaśne deszcze, które powstają w miejscach intensywnej i długotrwałej emisji szkodliwych gazów, a więc w obszarach erupcji wulkanicznych, dużych zakładów przemysłowych oraz aglomeracji miejskich. Kwaśne deszcze, ze względu na to, iż zawierają bardzo mocne kwasy protonowe, powodują olbrzymie zniszczenia. Niszczą florę i faunę, przyspieszają rdzewienie konstrukcji metalowych oraz niszczenie materiałów budowlanych, a także wywołują liczne choroby.

Innym, dotykającym bardziej sprawców zanieczyszczeń niż naturalne środowisko, jest smog, zwany także mgłą przemysłową. Jest to zjawisko występowania silnych zanieczyszczeń powietrza na niewielkich wysokościach, skupionych nad niewielkimi obszarami: miastami, obszarami przemysłowymi itp. Do powstania smogu przyczyniają się odpowiednie warunki atmosferyczne oraz szczególnie duża emisja trujących gazów: dwutlenku siarki, tlenków azotu, pyłu węglowego i czadu.

Zagrożeniem dla naszej planety, wynikającym z zanieczyszczeń powietrza, jest również zanik warstwy ozonowej, czyli tzw. dziura ozonowa oraz efekt szklarniowy, zwany efektem cieplarnianym. Jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk powodowanych efektem cieplarnianym jest topnienie lodów arktycznych.

Zanieczyszczenia mogą powodować poważne skutki dla zdrowia. Działania UE skupiają się na zapobieganiu emisji zanieczyszczeń oraz na ustalaniu ceny za nie – po to, by zanieczyszczający ponosili odpowiedzialność za swoje czyny. Co roku setki tysięcy Europejczyków przedwcześnie umiera, ponieważ oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Przemysł, transport i domowe systemy grzewcze przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Zanieczyszczeniom powietrza można zapobiegać na różne sposoby np.:
- w okresie zimowym nie palimy w piecu "byle czym"

- przesiadamy się z samochodu na komunikację miejską

- korzystamy z udoskonalonej i nowoczesnej technologii, mającej na celu jak najmniejsze zanieczyszczanie środowiska

- inwestujemy w energię odnawialną

- sadzimy lasy - więcej zieleni i drzew to więcej tlenu

- uświadamiamy innych, włączając się w różne akcje mające na celu zaprzestanie regularnego zatruwania powietrza

- dbamy o lasy i cały ekosystem.

W drugiej części spotkania głos zabrała Pani Danuta Jeż, która z wielką pasją opowiadała rodzajach i zastosowaniu ziół. Historia stosowania ziół jako środków leczniczych sięga najdawniejszych czasów. Informacje o ich właściwościach doceniane na wszystkich kontynentach były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przez tysiące lat ludzie stosowali rośliny, by leczyć, ratować i przedłużać życie. Czy to w postaci naparów i nalewek, czy też maści i okładów, pomagały ludziom na całym świecie. Rosnąc w przydomowych ogródkach stały się naturalną apteczką na wyciągnięcie ręki. Leczenie produktami ziołowymi niewielkich dolegliwości jest procesem niewątpliwie dłuższym, ale zdrowszym dla naszego organizmu, gdyż każdy wytwór obecnej farmacji zawiera w sobie skuteczne, ale nie zawsze zdrowe związki chemiczne w tym antybiotyków.

Uczestnicy spotkania zgodzili się na formę konwersacji i wymiany poglądów z zakresu omawianego tematu, co pozytywnie wpłynęło na  prelekcję, gdyż uczestnicy nie krepowali się zadawać pytań czy też wysuwać swoich niejednokrotnie ciekawych spostrzeżeń. Pani Danuta na sam początek wysunęła bardzo istotny wniosek, z którym trudno się nie zgodzić, otóż stwierdziła, że od niepamiętnych czasów, aż po dzień dzisiejszy rośliny stworzone zostały po to aby służyć człowiekowi. Obecnie, głównie dzięki rozwojowi współczesnej farmakologii, ziołolecznictwo zeszło na drugi plan jednakże nadal, miejscami jest kontynuowane jako alternatywa dla lekarstw, głównie przy niewielkich dolegliwościach, rozmaitych bólach czy osłabieniach. Obecnie z ziół robi się napary, maści ale także wytwarzane są w formie kapsułek.

Dzięki Pani Danusi słuchacze dowiedzieli się, że zioła pozyskuje się w dwojaki sposób: pozyskuje się je z pól, łąk, miedz lub z upraw plantacyjnych. Zwróciła uwagę na fakt, że zioła aby były dobrej jakości muszą być zbierane w możliwie dużej odległości od miejsc zanieczyszczeń, czy też zbytniego nawożenia. Wytłumaczyła, że zanim odbierze się partię ziół od potencjalnego producenta, to wysyła się ich próbkę do badań, aby upewnić się, że nie są skażone niepożądanymi zanieczyszczeniami. Po tego rodzaju kontroli, jeżeli wszystko jest w porządku partię zebranych i wysuszonych ziół odbiera się, przetwarza i sprzedaje – co ciekawe suszenie ziół powinno odbywać się w cieniu, gdyż słońce pozbawia suszonych roślin właściwości leczniczych.

Na zakończenie przy pomocy encyklopedii ziół oraz przygotowanej prezentacji multimedialnej uczestnicy zaznajomili się z roślinami zielarskimi występującymi na terenie powiatu limanowskiego. Uczestnicy spotkania dostali również na pamiątkę herbatki oraz napary ziołowe.

RdR