• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

alt


Organizacja opp 1% - Stowarzyszenie Razem dla Regionu

Projekt wspófinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

W dniach 23-24 września br., Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu’’ z Limanowej przeprowadziło kolejne plenerowe prelekcję połączone tym razem z wycieczką do Gorczańskiego Parku Narodowego. Stowarzyszenie w ramach realizowanego projektu zaprosiło na plenerowe wycieczki dzieci i młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej oraz Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Zawadce wraz z Paniami Nauczycielkami i Opiekunami. Zorganizowane wycieczki możliwe były w ramach projektu pn. ,,Dbam o czyste powietrze’’. Projekt  realizowany jest w ramach Programu Priorytetowego – Edukacja Ekologiczna Współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Oba spotkania dla zaproszonych szkół rozpoczęły się w siedzibie Dyrekcji GPN w Porębie Wielkiej od przeprowadzenia prelekcji na temat skutków zanieczyszczeń powietrza oraz od zapoznania młodzieży z historią powstania Gorczańskiego Parku Narodowego.

W 1927 r. właściciel tych terenów – Ludwik Wodzicki z Poręby Wielkiej utworzył na obszarze 114 ha rezerwat przyrody im. Władysława Orkana. Właściwy Gorczański Park Narodowy utworzono jednak dopiero w 1981 r. Początkowo miał powierzchnię 5908 ha, w 1988 r. został rozszerzony do 6763 ha, później zwiększono jeszcze jego powierzchnię; stan na 2002 r. wynosi 7030 ha. Pani Prowadząca pokrótce przedstawiła słuchaczom informacje na temat obszaru jaki zajmuje park. Park znajduje się na terenie 5 gmin – Mszana Dolna, Niedźwiedź, Kamienica, Nowy Targ, Ochotnica Dolna. Zwróciła również uwagę, że na terenie parku znajdują się wszystkie najwyższe szczyty Gorców tj.: Jaworzyna Kamienicka ,Kiczora, Kudłoń , Czoło Turbacza.

Następnie odbył się pokaz slajdów na którym młodzież mogła zapoznać się z licznymi gatunkami roślin występującymi na terenie parku np. bociszek leśny, czosnek niedźwiedzi, listera sercowata, urdzik karpacki, wietlica alpejska. Bogaty świat ptaków reprezentują myszołów ,trzmielojad, kobuz, jastrząb, sowy (puchacz, włochatka, sóweczka) dzięcioł oraz kuraki leśne. Gniazdują tu także bocian czarny, kruk. W parku  żyje również ponad 46 gatunków ssaków, z których najcenniejsze są duże drapieżniki ryś, wilk, niedźwiedź, jelenie, sarny i dziki.

Po przeprowadzonej prelekcji dzieci wraz z opiekunami oraz przedstawicielami Stowarzyszenia „Razem dla Regionu” wyruszyli na wycieczkę po ścieżce edukacyjnej Doliną Turbacza. Na wstępie  przypomniane zostały także zasady zachowania się na terenie Parku Narodowego.

Z uwagi na dobrą pogodę spacer po szlaku turystycznym okazał się bardzo łatwy, więc my jako turyści mogliśmy z łatwością go pokonywać. Podczas wycieczki dzieci mogły na własne oczy zobaczyć oraz usłyszeć poszczególne gatunki ptaków i zwierząt. Pani Przewodnik pokazała również miejsca gdzie występują niespotykane w żadnym innym miejscu rośliny. Podczas wycieczki Przewodnik oprowadziła nas również po znajdującym się nieopodal Rezerwacie im. Władysława Orkana.

Dzięki atrakcyjnej formule wycieczki łączącej naukę z obserwowaniem uczniowie szybciej i chętniej przyswajali wiedzę przyrodniczą. Wycieczka bardzo podobała się uczniom, którzy po około 4 godzinach pieszej wędrówki po GPN pełni wrażeń wrócili do domu.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili wiele ciekawych miejsc poszerzyli wiedzę na temat dbania o czyste powietrze oraz o florze i faunie GPN. Wycieczka bardzo dobrze wpłynęła na uczniów szczególnie tych zainteresowanych przyrodą. Gorczański Park Narodowy to wspaniałe i niezapomniane miejsce na poznanie osobliwości przyrody.

RdR


Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi