• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

 

Kliknij w wybrany obszar, a zostaniesz przeniesiony na stronę z twórcami z danej Gminy / Miasta:

mapa_powiatu_limanowskiego Gmina Jodlownik Gmina Tymbark Gmina Laskowa Gmina Limanowa Gmina Lukowica Gmina Niedzwiedz Gmina Kamienica Gmina Slopnice Gmina Mszana Dolna Gmina Dobra Miasto Limanowa Miasto Mszana Dolna

Powiat limanowski zlokalizowany jest w południowej części województwa małopolskiego. Siedzibą powiatu jest miasto Limanowa. Na terenie powiatu licznie działają twórcy ludowi, hobbyści kultywujący tradycję i dziedzictwo swoich przodków.

Haft i Szydełkowanie

Bibułkarstwo

Malarstwo

Rzeźbiarstwo

Ozdoby, kulinaria

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Krótki życiorys:

Urodziłam się w 1967 roku. Mieszkam w Rupniowie. Po ukończeniu szkoły średniej pracowałam w Zakładzie Gospodarczym, ostatnio jako księgowa. Obecnie nie pracuję. Mam męża, dwie córki i dwie wnuczki. Należę do KGW Rupniów „Centrum”. Moje hobby to ogród i wykonywanie robótek ręcznych. Chętnie udzielam się społecznie.

Czym się Pani zajmuje? Czym charakteryzuje się zajęcie wykonywane przez Panią?

Wykonuję ręcznie kwiaty z bibuły i krepiny, np. do palm lub bukietów. Robię również różne rzeczy na szydełku, np. koronkowe aniołki, biżuterię (kolczyki i naszyjniki z kordonka), serwetki.

Przed świętami Bożego Narodzenia robię także choinki wstążkowe, bombki z cekinów i inne świąteczne stroiki.

Czy wykonywana przez Panią praca zrodziła się z pasji? A może zajęcie to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie w Pani rodzinie?

To co wykonuję, to moja wielka pasja. Swoją wiedzą dzielę się ze swoimi córkami i wnuczką, które w wolnych chwilach wykonują przepiękne rzeczy. Jestem szczęśliwa, kiedy rodzinnie zasiadamy do stołu i tworzymy wspólnie ozdoby.

Na kiedy przypadają początki Pani działalności?

Od młodych lat interesowałam się różnymi robótkami, a to dzierganie na drutach, a to wyszywanie, czy też szydełkowanie. Stopniowo poznawałam nowe techniki, więc zaczęłam wykonywać rzeczy, które podobały się również innym.

Jak wyglądały początki Pani twórczości ludowej?

Dawniej nie było tak pięknych i różnorodnych materiałów jak obecnie. My kobiety, przerabiałyśmy różne rzeczy, nadając im inne formy, kształty. Starałam się wtedy nadać nowe życie materiałom, które były już nieużyteczne. Tworzyłam wtedy coś z niczego. Tak właśnie zaczęła się rodzić moja pasja, którą nieustannie kontynuuje i rozwijam do dnia dzisiejszego.

Co inspiruje Panią do działania w tej dziedzinie?

Nie ukrywam, że wiele pomysłów czerpię z Internetu. Często są to rzeczy związane z danymi świętami. Bogactwo wykonywanych prac wprawia mnie w zachwyt, pojawia się wtedy  uśmiech na ustach i chęć ciągłego rozwijania swoich umiejętności.

Czy ma Pani pracownię, w której wykonuje daną pracę?

Większość rzeczy robię w domu. To co powstaje, rozdaję koleżankom lub znajomym. Parę rzeczy mam w domu.

Czy posiada Pani swoją stronę internetową związaną z Pani twórczością?

Nie posiadam swojej strony internetowej.

Czy prezentuje gdzieś Pani swoje wykonane dzieła? Może był to udział w pokazach bądź konkursach?

Jak już wspomniałam należę do Koła Gospodyń Wiejskich, więc gdy Koło bierze udział w konkursach czy też przeglądach, zabieram wtedy niektóre swoje prace by pokazać je szerszej grupie odbiorców.

Oprócz tego w grudniu ubiegłego roku wzięłam udział w Wystawie Twórczości Ludowej terenu powiatu limanowskiego. Ta radość, kiedy inni obecni na wystawie zaczepiali mnie i pytali o moje prace, o ich sposób wykonania, podziwiali precyzyjność. Niesamowite uczucie!

RdR

     

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi