• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

 

Kliknij w wybrany obszar, a zostaniesz przeniesiony na stronę z twórcami z danej Gminy / Miasta:

mapa_powiatu_limanowskiego Gmina Jodlownik Gmina Tymbark Gmina Laskowa Gmina Limanowa Gmina Lukowica Gmina Niedzwiedz Gmina Kamienica Gmina Slopnice Gmina Mszana Dolna Gmina Dobra Miasto Limanowa Miasto Mszana Dolna

Powiat limanowski zlokalizowany jest w południowej części województwa małopolskiego. Siedzibą powiatu jest miasto Limanowa. Na terenie powiatu licznie działają twórcy ludowi, hobbyści kultywujący tradycję i dziedzictwo swoich przodków.

Haft i Szydełkowanie

Bibułkarstwo

Malarstwo

Rzeźbiarstwo

Ozdoby, kulinaria

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.  

Krótki życiorys:

Urodziłam się w 1955 roku w Rupniowie. Ukończyłam Liceum Ogólnokształcące i Medyczne Studium Zawodowe wydz. pielęgniarstwa. Pracowałam w szpitalu w Limanowej, następnie jako kierownik opieki nad chorymi.

Czym się Pani zajmuje? Prosimy zamieścić krótki opis wykonywanego przez Panią rękodzieła. Czym charakteryzuje się zajęcie wykonywane przez Panią?

Zajmuję się haftowaniem obrusów i serwet, szydełkowaniem, robieniem na drutach: swetrów, czapek, szalików, skarpet. Haftowane rękodzieła wykonuję na potrzeby własne, rodziny i środowiska. Zajmuję się także robieniem kwiatów do bukietów.

Czy wykonywana przez Panią praca zrodziła się z pasji? Czy jest to raczej zawód wyuczony? A może zajęcie to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie w Pani rodzinie?

Prace wykonywane przeze mnie zrodziły się z pasji, którą miałam już od najmłodszych lat. Dawniej ręczne robótki były niejednokrotnie potrzebą. Obrusy, serwety do domów były ciężko dostępne do zakupienia. Trzeba było wykonywać je samemu. Podobne zainteresowania miała moja mama, która była fachową krawcową i to od niej nauczyłam się prac ręcznych.

Na kiedy przypadają początki Pani działalności?

Haftowania i robienia na drutach różnego rodzaju wzorów nauczyłam się będąc już w szkole podstawowej, a potem w szkole średniej udoskonalałam swoje zdolności.

Jak wyglądały początki Pani twórczości ludowej?

Początki mojej twórczości przypadają na przeszło czterdzieści lat temu. Od samego początku wiedziałam, że to co robię to moja pasja i zainteresowanie.

Co inspiruje Panią do działania w tej dziedzinie?

Stały kontakt z członkiniami KGW oraz wymiana doświadczeń z dziedziny twórczości ludowej. Wielokrotne przygotowanie imprez kulturalnych w naszym środowisku również niezmiernie mnie motywują. Czuję, że poprzez swoje prace kultywuję tradycję, kulturę, którą przekazała mi moja mam. Regionalizm jest czymś niezwykle istotnym, ważnym. Cenię ludzi, którzy chcą dzielić się z innymi swoimi zdolnościami, podkreślając jednocześnie znaczenie korzeni swojej Małej Ojczyzny.

Czy ma Pani pracownię, w której wykonuje daną pracę? Jeśli tak, to czy jest możliwość przybycia i obejrzenia jej? W jakich godzinach?

Nie posiadam własnej pracowni.

Czy posiada Pani swoją stronę internetową związaną z Pani twórczością? Jeśli tak, prosimy podać adres strony.

Nie posiadam strony internetowej.

Czy prezentuje gdzieś Pani swoje wykonane dzieła? Może był to udział w różnego rodzaju pokazach bądź konkursach? A może bierze Pani udział w różnego rodzaju targach, kiermaszach czy jarmarkach?

Moje dzieła kilkukrotnie były prezentowane na przeglądach dorobku kulturalnego Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Limanowa.

Inne informacje, którymi chciłaby się Pani podzielić z odbiorcami projektu?

Jestem członkinią KGW w Rupniowie od 38 lat. W 2010 roku wraz z koleżankami założyłam Stowarzyszenie KGW Rupniów „Centrum”, którego jestem przewodniczącą. Chcę się dzielić swoimi zainteresowaniami z członkiniami KGW oraz z mieszkańcami naszej wsi, na rzecz naszego środowiska. Lubię działać dla innych, dzielić się swoim doświadczeniem, przekazywać swoje zainteresowania, umiejętności.

RdR

 

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi