• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

 

Kliknij w wybrany obszar, a zostaniesz przeniesiony na stronę z twórcami z danej Gminy / Miasta:

mapa_powiatu_limanowskiego Gmina Jodlownik Gmina Tymbark Gmina Laskowa Gmina Limanowa Gmina Lukowica Gmina Niedzwiedz Gmina Kamienica Gmina Slopnice Gmina Mszana Dolna Gmina Dobra Miasto Limanowa Miasto Mszana Dolna

Powiat limanowski zlokalizowany jest w południowej części województwa małopolskiego. Siedzibą powiatu jest miasto Limanowa. Na terenie powiatu licznie działają twórcy ludowi, hobbyści kultywujący tradycję i dziedzictwo swoich przodków.

Haft i Szydełkowanie

Bibułkarstwo

Malarstwo

Rzeźbiarstwo

Ozdoby, kulinaria

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.  

Krótki życiorys:

Urodziłam się w 1957 roku w Mszalnicy, powiat nowosądecki, gdzie wychowywałam się do za mąż pójścia. Po ślubie zamieszkałam u męża w miejscowości Stronie, powiat limanowski. Prowadziliśmy, ja gospodarstwo, a małżonek zakład stolarski. Obecnie jestem emerytką i zajmuję się w pełni swoja pasją. Wychowaliśmy 3 dzieci: 2 córki i syna. Obecnie natomiast mam 7 wnucząt.

Czym się Pan/Pani zajmuje? Prosimy zamieścić krótki opis wykonywanego przez Pana/Panią rękodzieła. Czym charakteryzuje się zajęcie wykonywane przez Pana/Panią?

Zajmuję się haftowaniem obrusów, serwet, bieżników, gobelinów, a głównie strojów ludowych i regionalnych. Moja praca to szczególnie dbanie o zachowanie starych wzorów.

Czy wykonywana przez Pana/ Panią praca zrodziła się z pasji? Czy jest to raczej zawód wyuczony? A może zajęcie to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie w Pana/ Pani rodzinie?

Praca, którą wykonuję zrodziła się z pasji do tradycji ludowej, ale jest ona oparta na przekazach z pokolenia na pokolenie, głównie przez mamę Genowefę Jelito z Mszalnicy oraz teściową Rozalię Kunicką ze Stronia.

Na kiedy przypadają początki Pana/ Pani działalności?

Początki mojej działalności sięgają dzieciństwa, kiedy podglądałam jak moja mama haftowała gorsety i wstawki do ozdobnych poduszek. Czasy już trochę późniejsze to praca z moją teściową, która haftowała głównie obrusy, serwety i stroje ludowe.

Jak wyglądały początki Pana/ Pani twórczości ludowej?

Na początku moja praca wyglądała jak dziecinne robótki, ale z czasem były coraz staranniejsze, dokładniejsze i odzwierciedlały przekazywane wzory.

Co inspiruje Pana/ Panią do działania w tej dziedzinie?

Prace przeze mnie wykonane zajmują mój wolny czas, bardzo mnie uspokajają i dają bardzo dużo satysfakcji, że mogę wykonywać to zajęcie i równocześnie przekazywać młodszemu pokoleniu tę tradycję.

Czy ma Pan/ Pani pracownię, w której wykonuje daną pracę? Jeśli tak, to czy jest możliwość przybycia i obejrzenia jej? W jakich godzinach?

Pracowni żadnej nie posiadam, wszystko wykonuję w moim domu, a narzędzia do tego używane i materiały mieszczą się w koszyku hafciarskim. Doradą i pomocą służę wszystkim.

Czy posiada Pan/ Pani swoją stronę internetową związaną z Pana/Pani twórczością? Jeśli tak, prosimy podać adres strony.

Nie posiadam strony internetowej, na której mogłabym prezentować swoje prace.

Czy prezentuje gdzieś Pan/ Pani swoje wykonane dzieła? Może był to udział w różnego rodzaju pokazach bądź konkursach? A może bierze Pan/Pani udział w różnego rodzaju targach, kiermaszach czy jarmarkach?

Dotychczas prezentowałam swoje prace podczas: Dni Sądeczanina Roku (Sokół Nowy Sącz), Wystawy rodzinnej (GOK Łukowica) – wspólnie z córkami i wnuczką, Wystawy w Centrum Turystycznym Limanowa – zbiorowa wystawa (Twórcy Gminy Łukowica) oraz Powiatowego Święta Owocobrania w Łukowicy.

Inne dodatkowe informacje którymi chciałby/chciałaby się Pan/Pani podzielić z odbiorcami projektu?

Zachęcam wszystkich twórców do wzięcia udziału w tego typu warsztatach, ponieważ daje to bardzo duża możliwość poszerzenia kontaktów z gronem innych twórców.

RdR

     
     
     
   
     
     
     
     
     
     
     
     

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi