Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.  

Krótki życiorys:

Urodziłam się w 1957 roku w Mszalnicy, powiat nowosądecki, gdzie wychowywałam się do za mąż pójścia. Po ślubie zamieszkałam u męża w miejscowości Stronie, powiat limanowski. Prowadziliśmy, ja gospodarstwo, a małżonek zakład stolarski. Obecnie jestem emerytką i zajmuję się w pełni swoja pasją. Wychowaliśmy 3 dzieci: 2 córki i syna. Obecnie natomiast mam 7 wnucząt.

Czym się Pan/Pani zajmuje? Prosimy zamieścić krótki opis wykonywanego przez Pana/Panią rękodzieła. Czym charakteryzuje się zajęcie wykonywane przez Pana/Panią?

Zajmuję się haftowaniem obrusów, serwet, bieżników, gobelinów, a głównie strojów ludowych i regionalnych. Moja praca to szczególnie dbanie o zachowanie starych wzorów.

Czy wykonywana przez Pana/ Panią praca zrodziła się z pasji? Czy jest to raczej zawód wyuczony? A może zajęcie to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie w Pana/ Pani rodzinie?

Praca, którą wykonuję zrodziła się z pasji do tradycji ludowej, ale jest ona oparta na przekazach z pokolenia na pokolenie, głównie przez mamę Genowefę Jelito z Mszalnicy oraz teściową Rozalię Kunicką ze Stronia.

Na kiedy przypadają początki Pana/ Pani działalności?

Początki mojej działalności sięgają dzieciństwa, kiedy podglądałam jak moja mama haftowała gorsety i wstawki do ozdobnych poduszek. Czasy już trochę późniejsze to praca z moją teściową, która haftowała głównie obrusy, serwety i stroje ludowe.

Jak wyglądały początki Pana/ Pani twórczości ludowej?

Na początku moja praca wyglądała jak dziecinne robótki, ale z czasem były coraz staranniejsze, dokładniejsze i odzwierciedlały przekazywane wzory.

Co inspiruje Pana/ Panią do działania w tej dziedzinie?

Prace przeze mnie wykonane zajmują mój wolny czas, bardzo mnie uspokajają i dają bardzo dużo satysfakcji, że mogę wykonywać to zajęcie i równocześnie przekazywać młodszemu pokoleniu tę tradycję.

Czy ma Pan/ Pani pracownię, w której wykonuje daną pracę? Jeśli tak, to czy jest możliwość przybycia i obejrzenia jej? W jakich godzinach?

Pracowni żadnej nie posiadam, wszystko wykonuję w moim domu, a narzędzia do tego używane i materiały mieszczą się w koszyku hafciarskim. Doradą i pomocą służę wszystkim.

Czy posiada Pan/ Pani swoją stronę internetową związaną z Pana/Pani twórczością? Jeśli tak, prosimy podać adres strony.

Nie posiadam strony internetowej, na której mogłabym prezentować swoje prace.

Czy prezentuje gdzieś Pan/ Pani swoje wykonane dzieła? Może był to udział w różnego rodzaju pokazach bądź konkursach? A może bierze Pan/Pani udział w różnego rodzaju targach, kiermaszach czy jarmarkach?

Dotychczas prezentowałam swoje prace podczas: Dni Sądeczanina Roku (Sokół Nowy Sącz), Wystawy rodzinnej (GOK Łukowica) – wspólnie z córkami i wnuczką, Wystawy w Centrum Turystycznym Limanowa – zbiorowa wystawa (Twórcy Gminy Łukowica) oraz Powiatowego Święta Owocobrania w Łukowicy.

Inne dodatkowe informacje którymi chciałby/chciałaby się Pan/Pani podzielić z odbiorcami projektu?

Zachęcam wszystkich twórców do wzięcia udziału w tego typu warsztatach, ponieważ daje to bardzo duża możliwość poszerzenia kontaktów z gronem innych twórców.

RdR