• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

 

Kliknij w wybrany obszar, a zostaniesz przeniesiony na stronę z twórcami z danej Gminy / Miasta:

mapa_powiatu_limanowskiego Gmina Jodlownik Gmina Tymbark Gmina Laskowa Gmina Limanowa Gmina Lukowica Gmina Niedzwiedz Gmina Kamienica Gmina Slopnice Gmina Mszana Dolna Gmina Dobra Miasto Limanowa Miasto Mszana Dolna

Powiat limanowski zlokalizowany jest w południowej części województwa małopolskiego. Siedzibą powiatu jest miasto Limanowa. Na terenie powiatu licznie działają twórcy ludowi, hobbyści kultywujący tradycję i dziedzictwo swoich przodków.

Haft i Szydełkowanie

Bibułkarstwo

Malarstwo

Rzeźbiarstwo

Ozdoby, kulinaria

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.  

Krótki życiorys:
Urodziłam się 20.10.1958 roku w Łysej Górze, powiat Brzesko, województwo małopolskie. Po skończeniu Szkoły Podstawowej uczęszczałam do  5- letniego Technikum Ceramicznego, o profilu ceramiki artystycznej. Następnie po maturze kontynuowałam naukę w Uniwersytecie Ludowym w Wierzchosławicach koło Tarnowa kończąc studium Kulturalno-Oświatowe. W 1979 roku przyjechałam do Łukowicy i tu rozpoczęłam pracę zawodową. Najpierw w Urzędzie Gminy, potem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łukowicy, którą kontynuuję nadal. W międzyczasie ukończyłam Studium Bibliotekarskie w Krakowie.

Jestem mężatką, mam czwórkę dzieci już dorosłych. Troje z nich ma już założone własne rodziny. Jestem już szczęśliwą babcią 5-ciorga wnucząt. Mieszkam w Świdniku Gmina Łukowica.

Czym się Pani zajmuje? Prosimy zamieścić krótki opis wykonywanego przez Panią rękodzieła. Czym charakteryzuje się zajęcie wykonywane przez Panią?

Głównie wykonuję serwety szydełkowe, mniej już teraz haftuję, tworzę kwiaty z bibuły, a także z papieru czyli tzw. sztukę origami. Chętnie również podglądam otaczający nas świat i fotografuję.

Czy wykonywana przez Panią praca zrodziła się z pasji? Czy jest to raczej zawód wyuczony? A może zajęcie to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie w Pani rodzinie?

Praca moja wynikła przede wszystkim z pasji, choć nie ukrywam, że częściowo przejęłam pasję haftu od mojej mamy.

Na kiedy przypadają początki Pani działalności?

Haftem i szydełkowaniem zajęłam się przebywając na urlopie wychowawczym (prawie 6 lat), czyli jakieś 36 lat temu.

Jak wyglądały początki Pani twórczości ludowej?

Najpierw kupowałam czasopisma typu: „Robótki Ręczne”, „Igłą i nitką”, „Anna” itp. , i z nich czerpałam wzory i natchnienie. Haftowałam głównie nocami kiedy dzieci ułożyłam do spania, a także w niedzielne popołudnia. Później z racji pracy w Bibliotece Publicznej, swoim „talentem” zaraziłam dzieci, z którymi  podczas ferii czy wakacji prowadziłam zajęcia. Z biegiem czasu utworzyła się grupa chętnych pań, z którymi tworzyłyśmy kwiaty z bibuły  robione do palm, stworzyłyśmy kursy koronki klockowej, robiliśmy serwety na drutach oraz szydełkiem i inne.

Co inspiruje Panią do działania w tej dziedzinie?

Przede wszystkim miłe i pożyteczne spędzanie czasu, obdarowywanie krewnych i znajomych zrobionymi serwetami, dekoracja własnego domu. Ponadto chęć poznawania na nowo jeszcze nieodkrytych możliwości różnego rękodzieła. Nie wszystkie nadal kontynuuję, ale bardzo chcę poznawać coś nowego.

Czy ma Pani pracownię, w której wykonuje daną pracę? Jeśli tak, to czy jest możliwość przybycia i obejrzenia jej? W jakich godzinach?

Pracowni oddzielnej niestety nie mam, ale większością moich prac udekorowany jest korytarz domu, a serwety dekorują wnętrze Biblioteki Publicznej, w której pracuję oraz wnętrza mieszkań moich najbliższych.

Czy posiada Pani swoją stronę internetową związaną z Pani twórczością? Jeśli tak, prosimy podać adres strony.

Do tej pory nie stworzyłam własnej strony internetowej związanej z twórczością.

Czy prezentuje gdzieś Pani swoje wykonane dzieła? Może był to udział w różnego rodzaju pokazach bądź konkursach? A może bierze Pani udział w różnego rodzaju targach, kiermaszach czy jarmarkach?

Swoje prace wystawiałam w Galerii Ośrodka Kultury w Łukowicy, a także były prezentowane w Galerii Powiatowej Biblioteki Publicznej w Limanowej oraz w Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej (buzdrom).

Inne dodatkowe informacje którymi chciałaby się Pani podzielić z odbiorcami projektu?

Od najmłodszych lat śpiewałam w chórze szkolnym, parafialnym. Należałam do Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Kamionka” w swojej rodzinnej miejscowości Łysa Góra, powiat Brzesko. W 1976 roku jako jedyna spośród wielu członków zespołu (mając wtedy 17 lat)  zostałam wytypowana na tournee do Stanów Zjednoczonych na obchody 200-lecia Niepodległości  Ameryki z zespołem, w którym tańczyłam i śpiewałam. Było to niesamowite wyróżnienie dla mnie, zważywszy, że w tym zespole tańczyło wtedy 20 par, a ja tylko jedna z pośród nich wraz ze swoim tancerzem i kapelą mogłam wyjechać.

Pomimo już prawie wieku emerytalnego nadal mam dużo chęci do odkrywania jeszcze dla mnie rzeczy nieznanych, wciąż chce się uczyć od innych czegoś nowego i przekazywać to Paniom ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich, które niedawno na nowo reaktywowałyśmy w Świdniku, a więc w miejscowości, w której mieszkam.

RdR

     
     
     
     
     
     
     
   
     
     
     
     
   
     

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi